Cubeinside създава джамия от червени тухли
Местното архитектурно студио Cubeinside е завършило джамия от червени тухли в Бангладеш, като е изоставило традиционните орнаменти в полза на „вечните“ геометрични форми.
Разположена в близост до река Ариал Кха в селския район Мадарипур, джамията Баит Ур Раян се помещава в праволинеен тухлен обем, увенчан с централен купол и минарета във всеки от четирите му ъгъла.
Макар че сградите на джамиите обикновено включват елементи от традиционната ислямска орнаментика, базираната в Дака компания Cubeinside целенасочено е създала сграда с изчистена форма, която се надява да се усеща като „свещена, но същевременно интимна“.
Заобиколена от ниски тухлени стени и засадени площи, джамията Баит Ур Раян е издигната върху цокъл от тъмен мрамор. Стъпала водят до входа, разположен в дълбока тухлена арка.
Тази арка е сред единствените детайли на иначе изчистения екстериор, изграден от тухли с местен произход. Перфорираната тухлена зидария и тесни вертикални отвори във всеки от ъглите на джамията осигуряват вентилация.
Вътре има само една молитвена зала под централния купол на джамията, който е леко повдигнат, за да се получи подобен на ореол силует.
Тухленият екстериор е оставен открит отвътре, допълнен от мраморен под, бетонен таван и облицован с камъни михраб – ниша, която сочи към Мека – пресечен от висок, тесен прозорец.
Големи стъклени части покриват перфорираните участъци на стената, което позволява да се контролира естествената вентилация.
Четири минарета се издигат от всеки ъгъл на джамията Баит Ур Раян, описани от студиото като „скулптурни елементи, извисяващи се към небето“.
На север по-малка самостоятелна тухлена постройка, пред която има колонада, включва зона за измиване и тоалетни, както и помещения за мюезина и имама.
В Бангладеш студио Morphogenesis наскоро предложи също модерен поглед към архитектурата на джамиите. Джамията Зебун Неса в Дака е решена в перфориран бетон в розов цвят.
Снимки: Asif Salman