Започна строителството на обхода на Габрово
Източник: vestnikstroitel.bg
Идеята за обхода и тунела на Габрово е от 1886 г., за което свидетелстват писма, изпращани от тогавашния кмет на Габрово Петко Гачев до Иван Вазов.
„Няма по-смислен приоритет от това да се изпълни столетната мечта на българите да имат тунел под Шипка и да се отпуши един европейски транспортен коридор“, коментира държавният глава.
„Пътят е важен за икономическото развитие на Габрово. Убедена съм, че проектът ще подобри живота ви и ще направи връзката с Южна България много по-бърза. Пожелавам на строителите безаварийна работа и завършване на обекта в срок“, каза Екатерина Захариева, министър на регионалното развитие и благоустройството.
Министърът на транспорта Кристиан Кръстев допълни, че нещата се случват, когато има работа в екип.
„За мен е истинска гордост да дам началото на този проект. Срамно е, че пътната администрация не е довела строителството доникъде толкова години. Надявам се този прецедент да остане в миналото“, заяви инж. Лазар Лазаров, председател на УС на АПИ.
Първата копка на стратегическия обект бе направена ден преди Деня на Габрово – 17 май. В края на церемонията Плевнелиев се обърна към кмета и я помоли да следи изкъсо изпълнението.
Строителството на обходния път ще се извършва на четири етапа. Техническите параметри на обекта са двулентов път с габарит 10,5 м и проектна скорост 70-80 км/час. Ще бъде изграден тунел в участъка между с. Чехлевци и кв. „Дядо Дянко“, с който Байковският баир се пресича в посока север – юг. Проектът включва построяването на 4 пътни възела, 4 кръстовища, 5 броя мостове и виадукти.
В „Консорциум ПСВТ“ участват „Хидрострой“ АД, „Пътни строежи – Велико Търново“ АД, „Пътинженерингстрой – Т“ ЕАД. Договорът за строителство е за 92 940 000 лв. с ДДС. Строителния надзор ще осъществи ДЗЗД „Обединени консултанти” с партньори „Трансконсулт БГ” ООД, „Рубикон Инженеринг” ООД и „Трафик Холдинг” ЕООД. Стойността на договора е 1 096 032 лв. с ДДС. Срокът за изпълнение е 540 календарни дни.
Обходният път на Габрово е част и от Трансевропейски транспортен коридор IХ Букурещ – Русе – Димитровград – Александруполис и е възлова точка при движението в посока север – юг. Чрез него се осъществява преминаването през Стара планина в централната част на България.
Основните транспортни направления, които ще обслужва обектът, са: Русе – Велико Търново – Шипка – Стара Загора – Свиленград (Маказа) и Оряхово – Севлиево – Шипка – Стара Загора – Свиленград (Маказа).
Втората фаза – изграждането на тунел под връх Шипка (3,22 км), включва участък с обща дължина 10,549 км. Индикативната му стойност е 150 млн. евро.