Пасивните сгради пораснаха
Във Виена предстои да бъде открита първата в Европа висока офис сграда, покриваща стандарта за пасивна къща
Те са красиви, зелени и комфортни. Не допускат нищо да отиде нахаос. Всеки слънчев лъч се улавя и използва за отопление, водата трябва да охлажда, фасадите да дишат. Наричат ги пасивни къщи, защото са си самодостатъчни – осигуряват си сами необходимата енергия за топло и студено. И вече не може да се каже, че са къщи бъдещето, защото изграждането им започва да се превръща в стандарт. Предимствата им са толкова много, спестените разходи толкова големи, че големите играчи на пазара на недвижими имоти все повече „ухажват” зеленото строителство. При това не само жилищното.
Банки инвестират в зелено
Райфайзенбанк е известна в Австрия като пионер в областта на екологичното строителство и енергийната ефективност. Финансовата институция не само финансира и подпомага изграждането на пасивни и нискоенергийни къщи, но и сама инвестира в такива проекти.
Висока 77,2 м., разгърната площ от 27 570 кв.м, 11 000 кв.м фасада. Това са сухите мерки на новата офис сграда на Райфайзенбанк Холдинг – Долна Австрия, която намери своето място във втори район на австрийската столица. Още преди да бъде пусната в експлоатация, тя вече е спечели две първи места: най-високо енергийноефективната постройка от този тип в Европа и първата висока сграда на Стария континент, която покрива изискванията за пасивна къща. Официалното й откриване ще бъде през ноември.
На 24 140 кв.м полезна площ ще бъдат разположени банки, ресторант, кафе, детска градина, офисни помещения. 20 и 21 етаж са предвидени за конферентен център, а шест подземни етажа ще осигурят 263 паркоместа. Вътрешното разпределение на пространството осигурява максимално удобство и лесен достъп на бъдещите обитатели, които ще могат да се наслаждават и на максимален толинен и звуков комфорт.
Строителни предизвикателства
Строежът на почти 80-метровата конструкция стартира в началото на 2010 г. Старата сграда на организацията ОПЕК е разрушена и започва амбициозното изграждане на нова модерна и атрактивна постройка. При изкопните работи са извадени 40 500 куб.м пръст, а основите се полагат на 20 метра под нивото на улицата. Строителството поглъща 55 000 куб.м. бетон и директно или индиректно дава работа на 1200 човека. Сградата трябва да се появи в тясното пространство между две вече съществуващи високи постройки на брега на един от каналите на река Дунав във Виена. Тя е тясна, дълга и висока, а отстоянията от съседите са минимални, което изправя архитекти и стрители пред редица технически и логистични предизвикателства.
От банковия холдинг държат проектът да отразява всички изисквания за енергийна ефективност, заложени в неговата програма „Инициатива за опазване на климата”. Архитектите Дитер Хайде, Радован Танжер и Ернс Маурер използват най-новите достижения на строителната техника и създават пример за пасивна сграда с нежилищно предназначение.
На половина по-евтино
Слънце, земя, вода и въздух – всички природни елементи са съчетани умно и находчиво, за да се постигне максимално ефективно прилагане на въобновяеми енергийни източници за отопление и охлаждане. 11 000 кв.м двупластната външна фасада чрез специални панели гарантира добро управление на светлината през деня. Така се оптимизира използването на слънчевите лъчи като се избягва прегряването и се осигурява вентилация. Естествената топлина на земята също влиза в употреба за отопление (геотермично отопление), а водата от близкия речен канал дава своя принос за охлаждането. Изцяло екологичните материали, от които е изградена фасадата, позволяват на сградата да „диша”. В сервизните помощения в подземните етажи е разположена специална система, използваща биогаз, която работи само с възобновяеми енергийни източници и осигурява по-голямата част от необходимата енергия за отопление и охлаждане. Фотоволтаичната система пък генерира допълнителна зелена енергия. Чрез употребата на троен стъклопакет за прозорците се постига оптимална топло и шумоизолация на помещенията.
Прилагането на всички тези технологии води до 50% по-малко потребление на енергия в сградата спрямо други подобни. Това дава основание на Австрийското дружество за устойчиво строителство да оцени качеството на постройката с 949 точки от общо 1000 възможни. На практика това означава, че по отношение на енергийната ефективност високата офис сграда покрива стандартите за пасивна къща.
Цени
В този „зелен” проект банката влага 84 млн. евро като 5% от стойността на цялата инвестиция се използва за мерки за повишаване на енергийната ефективност. Според експерти тази сума е с около 4,6 млн. евро повече от цената на подобна сграда от конвенционален тип. Очакванията са, че тази разлика ще се изплати за 14 години.
Тенденции
„Темата за зелените сгради е много повече от устойчива тенденция”, казва в интервю за австрийския вестник „Куриер” Михаела Щайнакре, началник на направление „Недвижими имоти и възобновяеми енергийни източници” в Райфайзенбанк Холдинг-Долна Австрия. Търсенето на енергийноефективни сгради на пазара е вече отчетливо и строителните фирми, архитектите и инвеститорите трябва да задоволят нарастващото потребление. Този тип сгради са отлична инвестиция, която се изплаща с по-малки сметки в бъдеще, тъй като разходите за поддръжка са значително по-ниски спрямо конвенционалните сгради. Освен това пасивните постройки редуцират значително средства за подръжка, тъй като не се налагат ремонти заради кондензиране на влага и поява на плесени. Самият имот има много по-висока остатъчна стойност заради добрата устойчивост и дълготрайност на материалите.
Индустрията с недвижими имоти отдавна не е само просто преследване на сделки, доходи и нови наематели. Тя вече фокусира вниманието си върху екологичното и устойчиво строителство и качеството на градската среда. Проекти като този на Райфайзенбанк Холдинг-Долна Австрия са поредното доказателство, че за енергийноефективните сгради вече говорим в сегашно, а не в бъдеще време. И както изглежда пасивните къщи „порастват” на височина и техният стандарт ще се прилага и за сгради с нежилищно предназначение.