Как строгите строителни правила предотвратиха по-голямо бедствие в Тайван
На 3 април Тайван беше засегнат от земетресение с магнитуд 7,4 по Рихтер – най-силното от 25 години насам. По последни данни девет души са загинали, а най-малко 900 други са били ранени от повредени сгради и свлачища на острова. Сеизмичното земетресение е било с епицентър край източния бряг на окръг Хуалиен, като е нанесло сериозни щети на сгради, някои от които са се наклонили под сериозен ъгъл. Въпреки това строгите строителни норми в страната, разработени през последните две десетилетия в отговор на интензивната сеизмична активност в района, са предотвратили още по-големи щети и човешки жертви.
Разположен по протежение на тихоокеанския „огнен пръстен“ – линия от сеизмични разломи, които предизвикват повечето от земетресенията в света, Тайван е особено уязвим при природни бедствия. Планинският ландшафт на острова също допринася за това, тъй като може да засили вибрациите, водещи до свлачища, които застрашават тунели и магистрали.
През последните няколко десетилетия готовността на страната за земетресения непрекъснато се подобрява в отговор на минали събития. Сред най-опустошителните е земетресението с магнитуд 7,6 по Рихтер в централната част на Тайван през 1999 г., при което загиват близо 2500 души, повредени са над 50 000 сгради, а хиляди са затрупани под развалините. Музеят на земетресението 921 в Тайван е създаден, за да съхрани някои от останките от земетресението и да служи за напомняне на обществеността.
Строителните норми представляват неразделна част от стратегията за подобряване на готовността на Тайван. Преди две години бяха въведени нови кодекси, изискващи от собствениците на уязвими сгради да внедрят структурни укрепвания, за да повишат безопасността дори при незаконни модификации и конструкции, докато се приложи дългосрочно решение. Правителството също така предлага субсидии за проверка на устойчивостта на сградите, като същевременно се налагат строги разпоредби както за нови, така и за съществуващи постройки, като всички те допринасят за създаването на стабилност и защитата на живота.
„Подготвеността за земетресения в Тайван е сред най-напредналите в света. Островът е въвел строги строителни норми, сеизмологична мрежа на световно ниво и широко разпространени кампании за обществено образование относно безопасността при земетресения.“ – Стивън Гао, сеизмолог и професор в Университета за наука и технологии в Мисури, за APnews.
Макар че магнитудът на земетресението е подобен на тези, които удариха Сирия и Турция през февруари 2023 г., или на земетресението в Мароко през септември 2023 г., мащабът на разрушенията на азиатския остров изглежда е бил значително по-малък. Експертите оценяват, че облекчените строителни практики в Турция и нежеланието за адаптиране на законодателството към съвременните стандарти са допринесли за уязвимостта на застроената среда при подобни природни бедствия.