Как да строим с бетонни блокове
Бетонните блокове са сглобяеми материали, които се използват предимно за изграждане на стени. Подобно на тухлите, тези блокове се подреждат един върху друг и се свързват с хоросан, който обикновено се състои от цимент, пясък и вода. Отвътре те са кухи, за да могат да се поставят стоманени пръти и да се запълнят с хоросан.
Тези блокове се предлагат в различни размери и текстури, вариращи от традиционни гладки повърхности до набраздени или грапави покрития. Освен това има специални модули, предназначени за ъгли или греди с надлъжна армировка. Размерите варират от класическите 8x8x16 инча (приблизително 19x19x39 см), предназначени за структурна употреба, до размер от 8×3,5×39 инча (приблизително 19x9x39 см) за преградни стени. Как можем творчески да ги включим в нашите проекти?
Въпреки че първите блокове, масово произвеждани в началото на 20 век., са били ръчно изработени, съвременните производствени методи са автоматизирани и позволяват създаването на хиляди блокове на час. Освен това, тъй като не се нуждаят от изпичане, всеки блок може да бъде изработен на място от неквалифицирани зидари.
По отношение на топлинните характеристики, стената от блокове може да функционира ефективно при наличието на подходящи мерки. Например от съществено значение е да се осигури правилното поставяне на сместа във всички фуги, за да се предотвратят топлинните мостове. Освен това във вътрешността на блоковете могат да бъдат вложени изолатори като EPS или стъклена вата, заедно с полиетилен като пароизолация, за да се използват като външна изолационна мазилка.
Най-общо казано, производството включва четири процеса:
Смесване: След претегляне се смесват съответните количества вода, чакъл и сух цимент, след което се добавя вода.
Формоване: В специализирани машини сместа се уплътнява в калъпи, които определят формата, размера и външната структура на блоковете. Механичните вибрации обикновено подпомагат този процес.
Втвърдяване: Блоковете се поставят в парни пещи (с ниско или високо налягане), за да се улесни втвърдяването им.
Оформяне в кубове: След като изсъхнат, блоковете се подреждат на кубчета за съхранение.
„Бетонът, който обикновено се използва за направата на бетонни блокове, е смес от портокалов цимент на прах, вода, пясък и чакъл. По този начин се получава светлосив блок с фина повърхностна структура и висока якост на натиск“, както твърдят създателите на уебсайта How Products Are Made. Следователно блоковете притежават добра механична способност, не са горими и предлагат звукоизолация.
Основният бетонен блок се е развил, за да предложи по-всеобхватни решения, включително хидроизолация. Някои съвременни модели включват добавки в сместа, за да повишат повърхностното напрежение на блока, като по този начин възпрепятстват преминаването на вода. Освен това има блокове, проектирани с различни ръбове, които пренасочват водата далеч от повърхността им.
Архитектурен дизайн
Въпреки че е широко използван материал в световен мащаб, възможностите му при проектиране не са напълно използвани. Бетонните блокове често се свързват със самото строителство и евтините жилища, което ограничава възможностите за изследване отвъд функционалния дизайн.
Благодарение на безупречната изработка проектите на архитекти като Terra e Tuma, Natura Futura, Agustín Lozada и Takao Shiotsuka Atelier ни приканват да изследваме нови начини за използване на бетонните блокове. В техните работи тези блокове се превръщат в главни герои на пространствата, оставени открити, за да разкрият оригиналния си цвят и текстура, различни от традиционните тухли. Макар и по-сурови на външен вид, те се оказват изключително адаптивни, допълвайки други материали и елементи като растителност и вода. Приемайки този материал, архитектите успешно намаляват разходите по проекта, без да правят компромис с пространственото или архитектурното качество.
Какви други възможности за проектиране възникват? Стандартните размери и модулният характер на бетонните блокове позволяват лесно проектиране, подобно на строителството с „лего“, което позволява създаването на топографии, които могат да образуват мебели или вариации във височината. Чрез завъртане на първоначалното им положение перфорациите в блоковете създават пропускливи стени. Това са прости идеи, които могат да осигурят ефективни решения, без да са недостъпни.