Индийски дом със стени от изхвърлени играчки
Архитектурното студио Wallmakers е използвало около 6200 изхвърлени играчки, за да изгради стените на Toy Storey – кръгла къща в Керала, Индия.
В резиденцията, наречена сполучливо от Wallmakers, като структурни компоненти и декорация във външните стени са използвани изхвърлени в района играчки, които са неподходящи за рециклиране.
„Основната концепция на Toy Storey се върти около идеята за използване на изхвърлени играчки и ефективно предаване на послание чрез тях“, казва основателят на студиото Вину Даниел пред Dezeen.
„Чрез повторното използване на около 6200 изхвърлени играчки резиденцията в Керала се превръща в жив паметник на носталгията и детството, като същевременно се обръща внимание на проблемите на околната среда“, допълва той.
Toy Storey е обгърната от перфорирани, извити стени, съставени от блокове от пресована стабилизирана пръст, плочки от Мангалор и играчки, проектирани така, че да привличат светлина и да позволяват напречна вентилация в дома. Върху тях е разположен покрив от фероцимент.
Четирите входа са равномерно разположени във фасадата, обгърната от конзолна веранда, която предлага външно пространство с изглед към околната зеленина.
Първият етаж на къщата е разделен на обществена и частна зона. Обществената част се оформя от голяма всекидневна, докато в частната се помещават кухня и трапезария с отворен план, заобиколени от спални.
В целия интериор като прегради са използвани паравани шоджи в японски стил, за да се осигури достъп на светлина до всяко пространство и връзка между личните и обществените зони.
Топографията на обекта позволява добавянето на уединено сутеренно ниво с библиотека и спалня, до което се стига от горния етаж по централно стълбище.
Вътрешен двор, увенчан със стъклен таван, прорязва сградата, осигурявайки допълнителна дневна светлина за интериора.
Снимки: Syam Sreesylam and Althaf Rasheed